Изплатени доходи на физически лица – справка по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ

Съдържание:

В тази статия ще се разгледаме най-често възникващите въпроси при изготвянето и подаването на Справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ и най-често допусканите грешки.

Кой е задължен да изготвя и подава тази справка?

На основание чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ предприятията и самоосигуряващите се лица по смисъла на КСО – платци на доходи, изготвят справката по образец за изплатените през годината доходи, изброени в тази разпоредба, както и за удържаните от тях данък и задължителни осигурителни вноски.

Какви видове доход се включват в справката?

Лицата, които са ангажирани с предоставянето на информацията в НАП, често се колебаят дали да включат в справката определен вид доход или не. Сега ще изброим, за кои видове доход според данъчния закон следва да се подаде информация:

  • Всички изплатени през годината доходи от: друга стопанска дейност (в т.ч. от упражняване на свободна професия, извънтрудови правоотношения и други попадащи е обхвата на чл. 29 от ЗДДФЛ); доходи от наем или друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество, подлежащи на облагане по реда на чл. 31 от ЗДДФЛ и от други източници, посочени в чл. 35 от ЗДДФЛ. Т.е. това са доходи, които подлежат на деклариране в Приложение №3, 4 и 6 на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ. За справка тази група доходи са описано подробно в Част I от номенклатурата на кодовете за вида на дохода, която е неразделна част от утвърдения образец (код 306-606).

Внимание! Често срещана грешка. Една от най-често допусканите грешки в практиката е свързана точно с тази група доходи, като се смята, че във формуляра се описват само доходи, за които предприятието е удържало авансов данък и съответно е издало сметка за изплатени суми или служебна бележка по чл. 45, ал. 5 от ЗДДФЛ. Но, законът казва да се предостави информация в НАП за всички изброени доходи подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа, без изключение и независимо дали за тях платецът е удържал или не авансов данък.

Внимание! Често срещана грешка. Доходите на адвокати и нотариуси – ако физическото лице е придобило съответния доход в качеството си на лице, упражняващо свободна професия – платецът на дохода трябва да го включи в справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ за съответната година. Но, ако дейността се осъществява например чрез адвокатско дружество или сдружение по смисъла на Закона за адвокатурата, то този доход не е получен от самостоятелно упражняване на адвокатската професия.

  • Доходи изплатени на чуждестранни физически лица, за които се дължи окончателен данък на основание чл. 37 от ЗДДФЛ, както и доходи на местни и чуждестранни физически лица, подлежащи на облагане с окончателен данък, съгласно чл. 38 от закона( т.е. доходи от дивиденти и ликвидационни дялове, доходи от наем на имущество в режим на етажна собственост с форма на управление общо събрание на собствениците др.) По-подробно те са описани в Част III от номенклатурата на кодовете за вида на дохода (код 801-821).

Внимание! Често срещана грешка. Една от най-често допусканите грешки в практиката свързана с декларирането на тези доходи е, че в справката се посочват доходи, които са начислени, а това не винаги е правилно. В справката се включват доходите, които са реално изплатени през годината за която подава информацията. Изключение от това правило е предвидено само за два вида доход, а те са:

      • Доходите от дивиденти и ликвидационни дялове съгласно чл. 73, ал. 3 от ЗДДФЛ, те се включват с справката за данъчната година, през която е взето решение за разпределяне на дивидента, за данъчната година на извършване на скрито разпределение на печалбата или за данъчната година на начисляване на ликвидационния дял;
      • Доходи от продажба или замяна на акции, дялове, компесаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, които не се облагат с окончателен данък, а с данък върху общата годишна данъчна основа. Съгласно чл. 73, ал. 3 от ЗДДФЛ тези доходи се включват в справката за данъчната година на прехвърлянето, а не за годината на изплащането им.
  • Доходи от продажба, замяна или друго възмездно прехвърляне на движимо и/или недвижимо имущество, както и от възмездно прехвърляне на всякакъв вид права върху такова имущество. По-подробно тези доходи са описани в Част II от номенклатурата на кодовете за вида на доходите (код 501-509) към утвърдения образец.

Внимание! Често срещана грешка. Една от най-често допусканите грешки по отношение на тази група доходи е, че не се описват в справката, тъй като се смята, че са освободени от облагане. Но, доходите от прехвърляне на права или имущество се посочват в справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ независимо от данъчното им третиране като облагаем или като необлагаем доход по смисъла на закона.

  • Доходи, освободени от облагане на основание чл. 13, ал. 1, т. 3,7,9,20 и 24, когато годишният размер на съответния доход, изплатен за физическо лице, превишава 5000 лв. По-подробно доходите, които са освободени от облагане на основание посочените данъчни норми са описани в Част IV от номенклатурата към утвърдения образец (код 901-907). Следователно в справката не се включват необлагаеми доходи, които не попадат в хипотезата на чл. 73, ал. 1, т. 4 от ЗДДФЛ, а те са: доходи от разпореждане с финансови инструменти по смисъла на §1, т. 11 от ДР на закона: доходи от допълнително доброволно осигуряване, получени след придобиване право на допълнителна пенсия; доходи от инвестиции на технически резерви, получени по застрахователни договори; доходи от инвестиции на активите на фондовете за допълнително пенсионно осигуряване, разпределени по индивидуалните партиди на осигурените лица; лихви и отстъпки от български държавни, общински или корпоративни облигации, както и от подобни облигации, емитирано съгласно законодателството на друга държава-членка на ЕС или на държава-страна по Споразумението за ЕИП; парични и предметни печалби, получени от участие в хазартни игри, организирани с лиценз, издаден по реда на Закона за хазарта или съгласно законодателството на друга държава-членка на ЕС, или държава-страна по Споразумението за ЕИП; доходи получени от рента, аренда или от друго възмездно предоставяне за ползване на земеделска земя.

Внимание! Често срещана грешка. Една от най-често допусканите грешки по отношение на изброените необлагаеми доходи е, че те се описват в справката, само ако годишният им размер за конкретно физическо лице е по-голям от 5000 лв.

Особености при попълване на справката

При попълването на справката, данните се описват за всяко лице поотделно, а когато на едно физическо лице са изплатени повече от един вид доход, съгласно номенклатурата към утвърдения образец, данните се посочват поотделно и за всеки вид доход.

Author Writer Book-1
Hristina Milanova

Автор: Христина Миланова,
Старши експерт по Счетоводство и ТРЗ.
Магистър по Счетоводство и контрол.