Кога да се регистрирам по ДДС?

За регистрация по ЗДДС трябва да сте достигнали праг, който е 50 000 лв. оборот и се изчислява на база сумата на приходите за последните 12 поредни месеца. Имайте предвид, че не е необходимо те да са в рамките на календарната година.

Заявление за регистрация се подава до 14 дни след като сте получили сумата, с която минавате този праг. НАП преглежда заявлението в 7-дневен срок, след което ви дава ДДС номер или отказва разрешение за регистрация.

Имате възможност да се регистрирате и доброволно, без да отговаряте на изискването за оборот 50 000 лв., като процедурата и сроковете са същите.

Ако по една или друга причина не се регистрирате, но сте били длъжни да направите това, подлежите на глоби и служебна регистрация.

Санкциите са два типа:

Едната е за това, че не сте се регистрирали в срок, а размерът й е от 500 до 5000 лв.

Другата е по-висока и, грубо казано, размерът й е равен на невнесения, но дължим данък, но не по-малко от 500 лв.

Регистрацията по ДДС си има и своите предимства. Такова е възможността да се ползва данъчен кредит, т.е. да си приспаднете платения ДДС, ако контрагентът ви също е регистриран по ДДС. Данъчен кредит може да се ползва само ако закупените стоки и услуги са свързани с икономическата ви дейност. Не можете да си купите например спортна кола и да си я приспаднете като разход за магазина ви.