
Съдържание:
В тази статия ще се разгледаме най-често възникващите въпроси при изготвянето и подаването на Справката по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ и някои особености.
Кой е задължен да изготвя и подава справката и каква информация се включва в нея?
Работодателите са задължени да изготвят справката по образец за изплатените през годината облагаеми доходи по трудови правоотношения и за удържаните през годината данък и задължителни осигурителни вноски. В справката се включва и информацията, свързана с определянето на годишната данъчна основа и годишния данък по реда на чл. 49 от ЗДДФЛ за лицата, на които към 31 декември на данъчната година работодателят е работодател по основно трудово правоотношение. Задължението за предоставянето на тази информация от работодателите е свързано с отпадането на необходимостта от прилагане на служебни бележки за доходите по трудови правоотношения към годишната данъчна декларация на физическите лица. Т.е. информацията, която се подава е същата като тази, която се с попълва в служебната бележка по чл. 45, ал. 1 от ЗДДФЛ.

Важно е да се уточни, че задължението за предоставяне на информацията за изплатени доходи по трудови правоотношения важи за всички лица, които се определят като работодатели по смисъла на §1, т. 27 от ДР на ЗДДФЛ и през годината са изплатили доходи от трудови правоотношения по смисъла на §1, т. 26 от същия закон.

При преобразуване или прехвърляне на предприятие справката се изготвя от правоприемника.
В кой случаи се подава справката?
Справката се подава при всички случаи, независимо дали е издадена служебна бележка на физическото лице.

Справката се подава за работниците и служителите, на които са изплатени доходи през годината, включително за прекратените през годината трудови договори.
Особености при попълването на справката
При попълване на справката, трябва да се имат в предвид следните особености:
- Справката по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ се подава в срок до 28 февруари на следващата година.
- В случаите на заличаване/прекратяване на предприятие формулярът се предоставя в сроковете и по реда за подаване на данъчната декларация по чл. 162 ЗКПО.
- Информацията се предоставя само по електронен път.
- Информацията се предоставя, като за всяко физическо лице, на което през годината са изплатени доходи по трудови правоотношения, се попълва Част II от утвърдения образец.
- При откриване на грешки в данните, предоставени за дадено физическо лице, след законово установения срок (28 февруари) работодателите имат право да правят корекции в подадените данни до 30 септември на годината, през която е подадена информацията.

Корекциите могат да се правят многократно, в рамките на законоустановения срок (30 септември – чл. 73, ал. 8 ЗДДФЛ) и е възможно да се правят само за отделни работници/служители, за които е предоставена информация до 28 февруари на съответната година.


Автор: Христина Миланова,
Старши експерт по Счетоводство и ТРЗ.
Магистър по Счетоводство и контрол.